+48 793 828 007

biuro@cjacht.pl

Port EkoMarina Giżycko

Port Stranda

gizycko-co-warto-zobaczyc

Giżycko – co warto zobaczyć?

Zaczynając swoją wodną przygodę w Giżycku, warto się tu zatrzymać choć na jeden dzień i zobaczyć co oferuje nam miasto. Jest kilka ciekawych miejsc, o których należałoby wspomnieć. Na początek kilka informacji o samym mieście.

port-gizycko-represser30

Giżycko znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016r. liczba mieszkańców wynosiła 29 642 osób. To świetna żeglarska baza wypadowa, zarówno na północną, jak i południową część Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Leży pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Część Giżycka leży na Wyspie Giżyckiej otoczonej ze wszystkich stron jeziorami lub kanałami. Jest największym miastem i równocześnie głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Potocznie nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce.

Co warto zobaczyć?

1. Twierdza Boyen (niem. Feste Boyen) – powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Zbudowana została na obszarze liczącym ok. 100 ha. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Posiada 4 bramy wjazdowe, w tym jedną wyposażoną w most zwodzony. Na początku lat 90. XX wieku została udostępniona do zwiedzania. Powstało tu również schronisko młodzieżowe. Odbywają się tu zjazdy motocyklistów, rekonstrukcje wydarzeń historycznych oraz różne festiwale i imprezy muzyczne. Święto Twierdzy Boyen organizowane jest w połowie sierpnia. Wstęp płatny.
Więcej informacji na jej temat znajdziecie na http://twierdza.gizycko.pl/

2. Wieża ciśnień – zwana również Wieżą Wodną, zlokalizowana przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Wodociągowej. Wybudowana w 1900 roku. Zaopatrywała Giżycko w bieżącą wodę aż do 1997 roku. Na szczycie wieży (162 metrów n.p.m.) znajduje się taras widokowy. Można dostać się na niego, korzystając z windy lub pokonując prawie 130 stopni schodów. Na górze jest piękny widok na panoramę Giżycka. We wnętrzu wieży znajduje się lokalne muzeum. Wstęp płatny.
Warto zobaczyć -> http://www.wieza-gizycko.pl/

3. Most obrotowy na kanale Giżyckim (Łuczańskim) – zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry, żeby zapewnić dojazd z miasta do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Całe przęsło mostowe obracane jest w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Obsługa mostu odbywa się ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania lub zamykania mostu zajmuje ok. 5 minut. Wstęp bezpłatny.
Ciekawostka:
Most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie i odbudowany po wojnie.

4. Sanktuarium świętego Brunona – zbudowane wg projektu Martina Webera, aby upamiętnić żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Wstęp bezpłatny.

5. Międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej – koncerty w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Giżycku. Wstęp bezpłatny.

6. Zamek w Giżycku – obiekt położony jest nad kanałem Łuczańskim. Wybudowany został około połowy XIV wieku przez zakon krzyżacki. Z pierwotnego zamku zachowało się jedno dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych. Znajdujące się w pobliżu stylizowane budynki są współczesne i zostały ukończone w 2011 r. Aktualnie w odrestaurowanej części znajduje się hotel St. Bruno.

rodzinne-splywy-kajakowe-gizycko

Tereny otaczające miasto są idealne do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej. Liczne wypożyczalnie rowerów, kajaków oraz jachtów motorowych i żaglowych spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Można również spróbować jazdy konnej lub nurkowania. Znajdzie się tu miejsce dla wędkarzy, prawdopodobnie złowią tu wspaniałe okazy ryb – należy jednak pamiętać o pozwoleniach. Miłośnicy słońca mogą spędzić czas wolny na tętniącej życiem plaży miejskiej.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Co jeszcze piszczy w trawie?

Inne artykuły na naszym blogu

Testowy wpis

Jachty Żaglowe Warianty Rok produkcji Poza sezonem Sezon I Sezon II Sprzątanie Kaucja Twister 36 2014 60 zł 770 zł 840 zł 250 zł 3000zł

sporty_wodne_na_mazurach

Sporty wodne na Mazurach

Mazury… czas tam płynie o wiele wolniej. Widoki są przepiękne, a ilość jezior i lasów jest ogromna. Duża część Polaków wybiera to miejsce na wyjazd

co-zabrac-na-jacht

Co zabrać na jacht?

Mamy lipiec, jesteśmy w samym środku okresu wakacyjno-urlopowego. Część z nas wybiera bierny wypoczynek – leżenie i opalanie się na plaży lub nad basenem w

mikolajki-co-warto-zobaczyc

Mikołajki – co warto zobaczyć?

Mikołajki to znane i bardzo lubiane miasto mazurskie. Kiedyś było to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Polsce podczas urlopów. Leży na złączeniu dwóch jezior:

jaka-lodz-na-mazury

Jaki jacht na Mazury?

Żeglarstwo to jedna z atrakcji, którą możemy wybrać jadąc na Mazury. Dla jednych jest to forma relaksu, inni żeglują dla sportu. Często też przyszli marynarze