+48 793 828 007

biuro@cjacht.pl

Port EkoMarina Giżycko

Port Stranda

mikolajki-co-warto-zobaczyc

Mikołajki – co warto zobaczyć?

Mikołajki to znane i bardzo lubiane miasto mazurskie. Kiedyś było to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Polsce podczas urlopów. Leży na złączeniu dwóch jezior: Tałty i Mikołajskie. Jest jednym z punktów wartych do odwiedzenia na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich m.in. ze względu na swoja historię oraz możliwość spędzenia aktywnie czasu nad wodą (popularny jest tutaj czarter jachtów). Nazwa miejscowości została nadana ku czci św. Mikołaja, pierwsze zapiski o niej pochodzą z 1444 roku. Według statystyk z końca 2017 roku liczba ludności wynosiła 3452, przy czym powierzchnia to zaledwie 8,82 km 2.

Co warto zobaczyć?

1. Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno – został uznany za teren ochronny już w 1947 roku, a od 1937 roku był pod ochroną 3 Rzeszy. Jest położony 5 km na wschód od centrum Mikołajek, na terenie o powierzchni 709 ha. Jest to typowo rezerwat ornitologiczny, który w okresie przelotów jest największym skupiskiem łabędzia niemego, około 2500 ptaków. Występują tam również licznie łyski, perkozy, kaczki krzyżówki, czaple, kokoszki oraz rzadkie w Polsce hełmiatki. Za to z ssaków możemy spotkać norkę, jenota czy łosia.

2. Muzeum Reformacji Polskiej – jest największym w Polsce poświęconym tej części naszej historii. W swojej ekspozycji posiada zbiór piśmiennictwa i drukarstwa z terenów mazurskich, powstałych do 1945 roku, a oprócz tego różne inne druki, dokumenty czy zdjęcia na temat reformacji w Polsce i Europie. Całe muzeum znajduje się w XIX-wiecznym kościele ewangelickim w Mikołajkach od 1937 roku. Jego założycielem był ksiądz Władysław Pilch.

3. Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy zarejestrowany jest jako zabytek miasta, zaprojektowany przez architekta Karla Fredricha Schinkla. Budowę kościoła rozpoczęto w 1841 roku, a poświecono go w 1842 roku. Wieża zegarowa została wybudowana dużo później, bo w 1880 roku. W środku świątynia została ozdobiona sklepieniem kolebkowym z kasetonami, drewnianymi emporami, nad wejściem zamontowane zostały organy wykonane przez organmistrza Scherweita z Ełku. Na prezbiterium po prawej i lewej stornie są powieszone obrazy mikołajskich pastorów.

wynajem-skuterow-wodnych-mikolajki

4. Fontanna króla Sielaw – znajduje się w samym centrum miasteczka, na rynku, gdzie odpoczywa większość ludzi. Krąży legenda, że król Sielaw był władcą tamtejszych wód, jednocześnie ściągającym głód jak i dobrobyt na mieszkańców. Podobno dzięki swojej sile potrafił wywrócić łodzie i zniszczyć sieci rybackie, a jego rzeźba zdobi do dnia dzisiejszego centrum fontanny.

Miasteczko, pomimo swej małej wielkości i niskiej liczbie ludności, ma wiele do zaoferowania. Jeśli będziecie na Mazurach, to nie zapomnijcie odwiedzić Mikołajek. Polecamy również wynajem skuterów wodnych, gdyż warto  zobaczyć uroki miasta od strony jeziora.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Co jeszcze piszczy w trawie?

Inne artykuły na naszym blogu

Testowy wpis

Jachty Żaglowe Warianty Rok produkcji Poza sezonem Sezon I Sezon II Sprzątanie Kaucja Twister 36 2014 60 zł 770 zł 840 zł 250 zł 3000zł

sporty_wodne_na_mazurach

Sporty wodne na Mazurach

Mazury… czas tam płynie o wiele wolniej. Widoki są przepiękne, a ilość jezior i lasów jest ogromna. Duża część Polaków wybiera to miejsce na wyjazd

co-zabrac-na-jacht

Co zabrać na jacht?

Mamy lipiec, jesteśmy w samym środku okresu wakacyjno-urlopowego. Część z nas wybiera bierny wypoczynek – leżenie i opalanie się na plaży lub nad basenem w

mikolajki-co-warto-zobaczyc

Mikołajki – co warto zobaczyć?

Mikołajki to znane i bardzo lubiane miasto mazurskie. Kiedyś było to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Polsce podczas urlopów. Leży na złączeniu dwóch jezior:

jaka-lodz-na-mazury

Jaki jacht na Mazury?

Żeglarstwo to jedna z atrakcji, którą możemy wybrać jadąc na Mazury. Dla jednych jest to forma relaksu, inni żeglują dla sportu. Często też przyszli marynarze