+48 793 828 007

biuro@cjacht.pl

Port EkoMarina Giżycko

Port Stranda

Jaki jacht dla początkującego?

Chcielibyście zacząć swoją przygodę z pływaniem po Wielkich Jeziorach Mazurskich, ale nie wiecie jaki jacht motorowy wybrać na początek? Co jest ważne i potrzebne? W tym wpisie postaramy przybliżyć kilka ważnych kwestii podczas wybierania jachtu dla początkujących.

 
1. Jaki jacht można wynająć bez patentu?

Według obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących żeglugi śródlądowej zgodnie z Dz.U.2019.1568 Art. 37a. bez uprawnień możemy prowadzić jachty:

„4.  Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Wymóg ten nie dotyczy osób posiadających kwalifikacje z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.”

Warto wziąć pod uwagę to, że płynąc pierwszy raz, powinniśmy zdecydować się na mniejszy jacht – do ok. 8m. Dzięki temu będziemy w stanie zaznajomić się z obsługą, prowadzeniem jachtu oraz z tym jak poruszać się po akwenach wodnych. Taki mniejszy jacht  pozwoli zdobyć nam doświadczenie, dzięki któremu przy kolejnym rejsie będziemy w stanie wypożyczyć większy – 10-13metrowy. Jachty takiej długości polecamy osobom, które pływały już kilka razy na Mazurach, wiedzą jak obsługiwać się takim środkiem transportu, jak zachowywać się w portach i po prostu mają już trochę doświadczenia w pływaniu i gabaryt łodzi ich nie przytłoczy.

2. Jak wybrać jacht?

jacht-motorowy-nautika-1000

Na Mazurach jest wiele firm czarterowych. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „czarter jachtów motorowych mazury” otrzymamy sporo wyników. Jeśli to wasze pierwsze spotkanie z tego typu wypoczynkiem, z pewnością możecie mieć problem z tym jakiego jachtu szukać, na czym się skupić podczas wyboru firmy czarterowej, miejsca wypłynięcia. Jest wiele czynników, które powinniście wziąć pod uwagę szukając wymarzonej łodzi na urlop. Jeśli jest to wasz pierwszy rejs, proponujemy jacht do ok. 8 m długości. Jest dużo różnych typów i modeli jachtów motorowych. Warto wiedzieć, że liczby przy nazwach łodzi w przypadku np. Nautika 1000, Nautika 830 oznaczają jego długość, czyli Nautika 1000 ma 10 m długości. Pamiętajcie, że w każdej firmie czarterowej jachty tego samego modelu mogą różnić się wyposażeniem. Określcie ile osób będzie uczestniczyło w rejsie i kto to będzie. Czy będzie to rodzina z dziećmi, znajomi bądź pary. W zależności od ilości i charakterystyki osób możemy wybrać jacht np. z jedną lub dwoma zamykanymi kabinami, bądź takie zamykane kabiny nie są potrzebne.

3. Czy lokalizacja firmy czarterowej jest ważna?

Ten czynnik ma małe znaczenie. Wybierzcie takie miejsce, które będzie wam najlepiej pasować. Możecie wypłynąć z Giżycka, Mikołajek, Węgorzewa i wielu innych miejscowości.

4. Jaka cena?

Zależna jest od terminu w jakim chcemy wyczarterować jacht. Znaczące jest to czy jest to niski czy wysoki sezon, a może poza sezonem. Warunkuje ją również wyposażenie i rodzaj jachtu. Ceny jachtów żaglowych zaczynają się już od 200zł za  1 dzień przy czarterze tygodniowym. Natomiast jachtów motorowych – łodzie bez patentu, od 350zł za  1 dzień przy czarterze tygodniowym. Szybkie łodzie motorowe można wyczarterować od 500zł w górę za 1 dzień przy czarterze tygodniowym.

5. Wyposażenie

Po pierwsze zwróćcie uwagę na rodzaj silnika, czy jest to silnik zaburtowy czy stacjonarny. Po drugie – ster strumieniowy, jeśli wynajmujemy jacht po raz pierwszy jest to podstawą. Jest to silnik umiejscowiony na dziobie jachtu, który jest bardzo pomocny przy manewrach w porcie.

Dodatkowo jachty mogą mieć:

• lodówki,

• ogrzewanie jachtowe,

• tv,

• radio,

• kuchenkę gazową,

• pościel,

• elektryczną windę kotwiczną,

• i wiele, wiele innych udogodnień.


Z pewnością każda firma czarterowa ma swoje standardy. Warto zwrócić uwagę na to czy jacht posiada wyposażony kambuz – kuchnię, np. talerze, sztućce, garnki.

6. Jak zarezerwować jacht?

Jeśli zorientowaliście się już mniej więcej jaki jacht chcielibyście wypożyczyć, w jakim terminie i firmie czarterowej, wystarczy zadzwonić, napisać maila bądź umówić się na spotkanie osobiście. Warto zadać kilka pytań np. o dostępność jachtów w interesującym nas terminie, jakie są podstawowe i dodatkowe koszty czarteru. Nawet jeśli mamy jakiś jacht na oku, opłaca się zapytać obsługę o polecenie czegoś. Przedstawiając informacje w jakim terminie i w ile osób planujemy rejs oraz jakie wyposażenie chcielibyśmy mieć, obsługa jest w stanie dobrać jacht pod nasze wymagania. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny jacht dopełniane są formalności, czyli podpisanie umowy czarteru, wpłacenie zaliczki. W momencie wpłacenia zaliczki wasza rezerwacja jest potwierdzona. Później tylko czekacie na moment kiedy zaczyna się wasz urlop i ruszacie na Mazury do punktu przekazania jachtu i dopełnienie reszty formalności związanych z czarterem.

Po tym wszystkim jesteście gotowi na swoją pierwszą dziką, nieprzewidywalną i szaloną podróż. Jeśli jeszcze nigdy nie byliście na Mazurach i nie pływaliście po Wielkich Jeziorach Mazurskich to naprawdę polecamy zrobić pierwszy krok w tym kierunku. To bez wątpienia świetna zabawa i sposób na wypoczynek.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Co jeszcze piszczy w trawie?

Inne artykuły na naszym blogu

Testowy wpis

Jachty Żaglowe Warianty Rok produkcji Poza sezonem Sezon I Sezon II Sprzątanie Kaucja Twister 36 2014 60 zł 770 zł 840 zł 250 zł 3000zł

sporty_wodne_na_mazurach

Sporty wodne na Mazurach

Mazury… czas tam płynie o wiele wolniej. Widoki są przepiękne, a ilość jezior i lasów jest ogromna. Duża część Polaków wybiera to miejsce na wyjazd

co-zabrac-na-jacht

Co zabrać na jacht?

Mamy lipiec, jesteśmy w samym środku okresu wakacyjno-urlopowego. Część z nas wybiera bierny wypoczynek – leżenie i opalanie się na plaży lub nad basenem w

mikolajki-co-warto-zobaczyc

Mikołajki – co warto zobaczyć?

Mikołajki to znane i bardzo lubiane miasto mazurskie. Kiedyś było to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Polsce podczas urlopów. Leży na złączeniu dwóch jezior:

jaka-lodz-na-mazury

Jaki jacht na Mazury?

Żeglarstwo to jedna z atrakcji, którą możemy wybrać jadąc na Mazury. Dla jednych jest to forma relaksu, inni żeglują dla sportu. Często też przyszli marynarze